Od
24. 1. 2022 - 18:00
Do
24. 1. 2022 - 20:00
Přednáška se bude týkat prožitků, které provázejí a následují akt, kdy voják zabije nepřítele. Tento fenomén dosud nebyl v odborné literatuře uceleně a explicitně popsán. Přednáška bude vycházet z více než desetiletého studia této problematiky prováděných s americkými veterány zejména z vietnamské války a chorvatskými veterány z války o nezávislost doplněné o zkušenosti českých vojáků působících v zahraničních misích v Iráku a Afghánistánu. Cílem přednášky je poukázat na následující:
- Prožitky jsou klíčový zdroj motivace každého z nás, a proto je nutné chápat pocity, jež zabití provázejí, neboť mají zásadní vliv na rozvoj patologické destruktivity.
- Zlomová zkušenost spojená se zabitím má zásadní vliv na život každého, kdo ji prožil
- Váleční veteráni tvoří signifikantní část populace naší země, a proto je nutné poukázat na vliv zabití a prožitků s tím spojených na poválečný stav veteránů, problémy, které mají se svým opětovným začleněním do civilní society, a navrhnout přístupy, které by měla civilní – odborná i laická – veřejnost k této cílové skupině použít.
Přednášející – PhDr. ThMgr. Daniel Štrobl
Vystudoval psychosociální vědy na Husitské teologické fakultě University Karlovy v Praze a jednooborovou psychologii na katedře psychologie FF University Palackého v Olomouci. V letech 1996–1999 pracoval v Psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích.
V letech 2000–2015 působil v rezortu Ministerstva obrany jako vojenský psycholog a vědecký pracovník. Pracoval v Centru pro výzkum stresu, v Centru sociálních studií náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, byl příslušníkem 152. záchranného praporu Kutná Hora a expertním pracovníkem Sekce personální Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu AČR.
Zaměřil se na problematiku přípravy příslušníků mírových misí a rozvíjel formální i praktický systém psychologické přípravy na bojové nasazení. Zabýval se též výběrem personálu a vyššího vojenského managementu, chováním lidí v zátěžových situacích, prevenci i léčbě PTSD u válečných veteránů a obětí hromadných neštěstí, krizové intervenci, krizovému managementu a rozhodovacím procesům při nadměrnému vystavení stresu a fyzické či psychické zátěži.[3] V rámci své práce absolvoval řadu krátkodobých, či střednědobých misí do oblastí působnosti českých vojáků v zahraničí, zejména do Kosova, Bosny a Hercegoviny, Iráku a Afghánistánu. Výsledky své práce opakovaně prezentoval a prezentuje na řadě domácích i mezinárodních vědeckých sympoziích.
V roce 2006 dokončil sebezkušenostní část výcviku v psychoanalytické psychoterapii u Jiřího Kocourka v rámci Institutu aplikované psychoanalýzy. Od roku 2008 je soukromým psychologem a psychoanalytickým psychoterautem s privátní terapeutickou praxí. Je též supervizor pracovních týmů, pedagog, lektor profesního vzdělávání a kouč.
(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Daniel_%C5%A0trobl)
Organizační záležitosti k přednášce:
- přednáška bude probíhat online, skrz platformu Zoom
- začátek přednášky bude v 18.00, předpokládaný konec okolo 20.00