Akreditace MPSV: A2022/0296-SP/PC/PP/VP
Rozsah kurzu: 150 hodin
Plánované běhy pro rok 2025: Praha (začátek na jaře 2025), Hradec Králové (začátek únor 2025).
Konečná cena komletního výcviku je 34 000 Kč, studenti denního studia mohou uplatit slevu ve výši 1 000 Kč (nutno dodat potvrzení o studiu).
Přehled témat výuky:
- Základy krizové intervence, teorie krize, navazování kontaktu, hranice krizové intervence
- Vedení rozhovoru s klienty
- Krizová intervence tváří v tvář, telefonická krizová intervence
- Typologie klientů, typologie hovorů
- Práce s emocemi
- Jednání se specifickými skupinami klientů (suicidální klienti, agresivní klienti, oběti trestných činů, opakovaní klienti, komunikačně náročný klient)
- Práce se ztrátou, truchlením, umíráním
- Sexuální problematika
- Prevence vyhoření v péči o klienta
- Intervence u dětí, dospívajících, dospělých, seniorů
- Vývojové krize, vztahové a rodinné krize,
- Intervence u lidí s duševním onemocněním – závislosti, psychózy, deprese, demence,
- Sociálně právní otázky
- Etika krizové intervence
Výcvik komplexní krizové intervence připravuje účastníka nejen v pomáhajících profesích na využití krizové intervence v situacích, kdy je jí třeba, a to, jak tváří v tvář, tak po telefonu. V rámci výcviku jsou účastníci připraveni na její užití v nejrůznějších obtížných situacích a s různými typy klientů – např. klient s depresemi, se sebevražednými sklony, s psychiatrickým onemocněním, s klientem akutní krizi, práce s klienty v emocích, v rámci problematiky trestných činů či intervence u dětí a dospělých. Účastníci získají informace o obecných zásadách vedení KI, teorií krize, využití krizové intervence v praxi a porozumí charakteristikám krizové intervence. V rámci výcviku se zaměříme na jednotlivé cílové skupiny. Absolventi si osvojí praktické dovednosti jako je např. aktivního naslouchání, reflexe, práce s hlasem, práce se s tichem, mlčením, panikou či pláčem aj.
Důraz v rámci výcviku je kladen především na interaktivitu, praktické nácviky, práce v menších skupinách, zpětnou vazbu, modelové situace a odborné lektory z praxe krizové intervence. Součástí kurzu jsou i sebezkušenostní a supervizní bloky.
Kurz je zaměřen na vykonávání prací spojených se všemi formami krizové pomoci a poradenství klientům – telefonická krizová intervence, krizová intervence tváří v tvář v ambulantní i terénní formě, v lůžkovém zařízení a v domácím prostředí klienta. Komplexní výcvik krizové intervence připraví odborníky na práci s lidmi, kteří zažívají obtížné životní situace prostřednictvím zvýšení jejich znalostí v oblasti krizových situací a jejich řešení, včetně základních postupů krizové intervence, poznání příčin krizí, zvýšení dovedností při práci s nespolupracujícím uživatelem a rozšíření možností poskytnout bezprostřední a efektivní pomoc v krizových situacích.
Absolvent výcviku bude připraven uplatnit znalosti a dovednosti např. v rámci telefonní či osobní práci s klienty, v rámci krizových centrech, linkách pomoci či v rámci neziskových organizací a v dalších sociálních službách.
Výcvik je určen k podpoře lidské kompetence jednotlivce provázet člověka krizí a vybavit ho schopností sebereflexe.
Ukončení kurzu
Účastníci obdrží osvědčení o absolvování kurzu “Kompletní krizová intervence”, pokud
- absolvují 90% předepsaných hodin
- splní předepsaných počet nácvikových hodin
- úspěšně absolvují závěrečný test znalostí a praktickou zkoušku
Pokud účastník nenaplní požadovaný počet hodin, může absenci do 10 hodin nahradit po domluvě navýšením nácvikových hodin a zpracování samostatné práce.
V případě nesplnění podmínek obdrží od organizace pouze potvrzení o reálné docházce.
Důležité informace:
- účast na prvním víkendu kurzu je nezbytná a bez jeho absolvování nelze do kurzu nastoupit
- nahrazování víkendů v paralelním běhu není možné
- výcvik je zaměřen na práci s klienty v krizových situacích, není sebezkušenostní
- výcvik není vhodný pro osoby s akutně probíhajími psychologickými obtížemi ani pro osoby v akutní krizi